05. Říjen 2016 - 17:00 Do 18:30
Banská Bystrica
SlovakiaBanská BystricaDolná 897590

Anasoft litera 2016: Irena Brežná, Banská Bystrica, Středa, 05. Říjen 2016

Spolu s Anasoft litera Vás pozývame na autorské čítanie finalistky Anasoft litera 2016 Ireny Brežnej a jej knihy Nevďačná cudzinka.

Anasoft litera spoločne so Stredoslovenskou galériou už tradične organizujú v Banskej Bystrici počas jesene autorské čítania s finalistami literárnej ceny.
Autorské čítanie finalistov ceny za domácu prózu Anasoft litera 2016 pokračuje 5. októbra 2016 o 17.00 hod. vo Vile Dominika Skuteckého predstavením tvorby spisovateľky Ireny Brežnej a jej knihy Nevďačná cudzinka. Literárny večer bude moderovať Zuzana Bariaková a o hudobný program sa postará Ivana Mer.

Život a písanie autorky poznačila skúsenosť emigrácie z Československa do Švajčiarska v roku 1968. Román s dvojznačným názvom predstavuje vyvrcholenie literárne originálnej, humornej a zároveň premýšľavej práce s osobným a kolektívnym smútkom. Kniha bola preložená do viacerých jazykov a získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie. Prostredníctvom dvoch spomienkových vrstiev prepojených rozprávačkou v prvej osobe, ktorá reflektuje jednak vlastné zážitky z udomácňovania v novej krajine, jednak v role tlmočníčky, sprostredkováva pohnuté osudy súčasných migrantov, sa zúfalstvo zo straty pôvodnej vlasti mení na radosť zo získavania nových, hybridných identít v cudzote najrôznejšieho druhu. Knihu preložila zo švajčiarskeho originálu Jana Cviková.

Irena Brežná (1950) je slovensko-švajčiarska spisovateľka a novinárka. Detstvo prežila v Trenčíne, ale v roku 1968 emigrovala do Švajčiarska, kde odvtedy žije. Študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Podieľa sa aktívne na práci Amnesty International. Realizovala a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, napríklad v Guinei a v Čečensku. Na Slovensku spolupracuje s feministickým vzdelávacím a publikačným projektom Aspekt, ktorý podporuje od jeho vzniku. Je prevažne po nemecky píšuca spisovateľka a novinárka, za svoje publicistické a literárne texty získala viacero ocenení. Je stálou prispievateľkou niekoľkých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov, napríklad Neue Zürcher Zeitung, Berliner Freitag.

Anasoft litera je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Každoročne na jar vyhlasuje desať najlepších prozaických diel, ktoré vyšli v uplynulom roku. Vyberá ich päťčlenná odborná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Okrem desiatich finalistov sa rozhodlo aj o víťazovi, ktorým bol 19. septembra 2016 vyhlásený Peter Macsovszky so svojím románom Tantalópolis. Cenu čitateľov získal Dušan Dušek za knihu Ponožky pred odletom. Viac info o Anasoft litera nájdete na .

Vstup voľný

Názov podujatia: Autorské čítanie Anasoft litera 2016: Irena Brežná
Moderuje: Zuzana Bariaková
Hudobný hosť: Ivana Mer
Dátum: 5. október o 17.00 hod.
Miesto: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

Tešíme sa na vašu návštevu!

Středa, 05. Říjen 2016, Banská Bystrica, Anasoft litera 2016: Irena Brežná

Zeman z Hradu!

Zeman z Hradu!

Úterý 31. Leden 2023
Koncert Filča Stankoviča
Pondělí 16. Leden 2023
Testcase
Středa 01. Únor 2023
Vyročí svadby
Úterý 31. Prosinec 2069
Výstava Harley Davidson
Pondělí 12. Duben 2027
Další populární události
Získat doporučení na události na základě vašeho vkusu z Facebooku. Získej ho ihned!Ukažte vhodné akce pro měNyní ne